logoL04 logoR04
results & awards

 

For results of individual  rides , click on the proper year button on the left, and then on the ride.

We are all of us winners, on account of having such a good club. However, some win more often than others, so here they are:

2016 Year-end Awards

Here are the 2016 champions:  Congratulations to all of you!

Training:  First was Carrie Wilson on Brimi, Reserve was Shannon Lightfoot on Tysandra
Novice:  Champion was Dianne Borger on Prairie Winds Santana.  Reserve was Linda Gillies on Dakota
Open:  Champion was Brenda Tolpa on Star.  Reserve was Angela Roberts on Grace
Rookie of the year was Tammy Storie.
Mileage pins are as follows:  Darice Whyte  1500,  Angela Roberts 1200, Dianne Borger 300, Linda Gillies 300, Shannon Lightfoot 150, Brenda Tolpa  150
Mileage crests:  Beau Tia Maria  1250/1500,  Dakota 300, Grace 500, Prairie Winds Santana 150,  Cierra 150, Star  150 and Rafiq 150

2016-11-05 11-55-47

     Everyone’s mileages up to and now including 2016 (Thank you, Kelli !) are updated, go through Members page

    Annual General Meeting on Sat. Nov. 5 saw a good attendance, how about making it 100% next year? Thanks to the members wh came to the AGM.  Thanks to the new board for stepping up and being so enthusiastic. 
    2016-11-05 10-03-44

    2016-11-05 10-04-00

    2015 Year -end Awards

A very successful Bud, Spud and Bird was attended by about 90 people. The food was incredible and it looked like all had a great time.   Many, many people helped out and donated to the silent auction.  Thanks so much to all. Thank you to Darice for pictures of our winners
The winners of the 2015 ride season are as follows - Congratulations!

  • Rookie of the year:   Sylvia Himmelstoss
  • Junior:         
    • First:   Ethan Garn on Ginger
  • Training:      
    • First:   Sylvia Himmelstoss on Lady Lou
  • Novice:        
    • Grand Champion:     Angela Roberts on Grace
    • Reserve Champion:   Camille Sochaski on Springer
  • Open:  
    • First:      Myna Cryderman on Disco

Thank-you to all who attended our fundraiser and especially to Hailie, Camille, Angela R, Carla, Natalie and Debbie who spent the afternoon of Nov. 7 setting up the silent auction.
 

2014 Year-end Awards

Congratulations to the following riders and horses. 

Juniors Abby Manness and Ethan Garn each received a framed picture to commemorate their fabulous year.  Congratulations!

The novice division was won by Ginette Paille.  Hope you’ll like your blanket.

The reserve novice division was won by Terry McKee.  She received an engraved horse head trophy.

There was no open division due to lack of competitors.

Pins for the riders and crests for the horses were awarded as follows:

People

 

 

 

 

Abby Manness

150

 

 

 

Angela Roberts

750

 

 

 

Avery Delannoy

150

 

 

 

Janine Thomson

750

 

 

 

Linda Gillies

150

 

 

 

Stan Banasiuk

150

 

 

 

Wendy Carnegie

500

750

1000

 

Darice Whyte

750

 

 

 

Jessica Manness

300

500

 

 

Horses

 

 

OWNED  BY

Justess

150

300

Abby  Manness

Captain Cruse

150

 

Ginette  Paille

Greater Glide

150

300

Jessica  Manness

Dakota

150

 

Linda Gilles

Coda

150

 

Stan Banasiak

Shaughnessy's Autumn Harvest

500

750

Wendy Carnegie

Beau Tia Maria

750

 

Darice Whyte

Dante

150

 

Avery Delannoy


Ashley Fudge was awarded a  pin for 150 miles  from 2011

2013 Year-end Awards

40 Mile:  Wendy Carnegie on Autumn - Provincial Champion
              Iris Oleksuk on SMAC - reserve

25 mile:  Darice Whyte on Tia  - Provincial Champion
             Ginette Paille on Captain Cruise - reserve
                                                                                 
Junior Awards went to Abby Manness on Justice and Avery Delannoy on Dante

Pins went to the following riders:  Ginette Paille..150 miles. 
                                                   Wendy Carnegie..150 and 300 miles
                                                   Darice Whyte..300 and 500 miles
Crests went to the following horses:  SMAC.      1500 miles
                                                       Tia             300 and 500 miles
                                                       Autumn      150 and 300 miles

2012 Year-end Awards

  • Provincial Champion..                     Open Division..Angela Lavallee on Abby
  • Provincial Champion..                     Novice Division Angela Roberts on Kenora
  • Provincial Reserve Champion..       Novice Division  Iris Oleksuk on SMAC

agm2012

 

 

2011

 

  • Provincial Champion –  Open Division Darice Whyte on Beau Tia Maria
  • Provincial Reserve Champion – Open Division Rachel Hill on Sunbeam
  • Provincial Champion – Novice Division Camille Sochaski on Springer
  • Provincial Reserve Champion – Novice Division Abby Manness on Mickey

 

Mileage awards :
  • Prue Critchley          10,750  (!)
  • Aime St Vincent       2,000; 2,250
  • Iris Oleksuk             1,000
  • Linda Cantelon           500
  • Fort William  +/   (Prue)    4,500; 4,750; 5,000
  • Smac  (Iris)                       1,000
  • In The Limelight  (Aime)      150; 300; 500
  • Triumph                              750
  • Indy                                    500

 

 

 

 

2010 Year-end Awards

  • Provincial Champion –  Open Division Darice Whyte on Beau Tia Maria
  • Provincial Reserve Champion – Open Division Prue Critchley and Fort William
  • Provincial Champion – Novice Division Camille Sochaski and Springer
  • Provincial Reserve Champion – Novice Division Janine Thomson and Triumph
  • 2010Awards

2009 Year-end Awards

  • Provincial Champion Open Division Iris Oleksuk and Smac
  • Provincial Reserve Champion – open division Prue Critchley and Fort William
  • Provincial Champion novice division Aime St. Vincent and Iris
  • Provincial Reserve Champion novice division Janine Thomson and Triumph

 

  • Tianna Nelson 150 miles for Alameda
  • Iris Oleksuk 750 miles with Smac
  • Prue Critchley 10000 rider’s pin and 4250 miles Fort William
  • Kristine Erb 2500 pin 150, 300 miles HV Classic Touch
  • Aime St. Vincent 1750 miles

2008 Year-end Awards

 

THE CHAMPIONS - CONGRATULATIONS!

  • Provincial Champion – Open Division – Iris Oleksuk and SmacIMG_0969
  • Provincial Reserve Champion – open division – Prue Critchley and Fort WilliamIMG_0967
  • Provincial Champion – novice division – Aime St. Vincent and IrisIMG_0965
  • Provincial Reserve Champion – novice division – Janine Thomson and TriumphIMG_0964
  • Awards:

  • Prue Critchley 10,000 rider’s pin(!) and 4250 miles Fort WilliamIMG_0963
  • Kristine Erb 2500 pin 150,300 miles HV Classic Touch
  • Aime St. Vincent 1750 miles
  • Iris Oleksuk 750 miles with Smac
  • Tianna Nelson 150 miles for Alameda

2008 Year-end Awards

THE CHAMPIONS - CONGRATULATIONS!
See them in pictures from the AGM

Team Champion – Open Division – Kristine Erb and HV Standing Ovation

Reserve Team Champion – Open Division – Prue Critchley and Fort William

Team Champion – Novice Division – Peter Keyes and Sunni

Reserve Team Champion – Novice Division – Janine Thomson and Triumph

Champion Junior Rider – Rhianna Saunders

2007 Year-end Awards

Open Division

Provincial Team Champion :  Larry Allen and HV Rising Prodigy

Provincial Reserve Team Champion: Evelyn Allen and Keystone Blu Smoke

Novice Division

Provincial team Champions: Peter Keyes and Sunni / Linda Lawson and Indy
Provincial Reserve Team Champion:  Iris Oleksuk and SMAC

AND !
Larry and Evelyn Allen were also each awarded a plaque for having ridden 1000 miles in competition !

 

2006 Year-end Awards

    Congratulations champs, and thank you, volunteers!

  • OPEN DIVISION
    Provincial Champions  - Kristi Erb / HV Standing Ovation
    PICT240102
    Reserve Provincial Champions – Kelli Hayhurst / National Galeree
    PICT2400

    NOVICE DIVISION

    Provincial Champions – Janine Thomson / Triumph
    PICT2399
    Reserve Provincial Champions – Evelyn Allen / Keystone Blu Smoke
    PICT2398

AND our most sincere thanks to the volunteers - the backbone of the club!

VOLUNTEER AWARDS:

Mary Anne Kirk 75 Hours
Debbie Millette 60 Hours
Gilbert Brown 30 Hours
Sharon Brown 30 Hours
Kelli Hayhurst 20 Hours
Barb Fenwick 20 Hours
Linda Cruden 10 Hours
Emil Kucera 10 Hours
Cathy Leahy 10 Hours
Rebecca Myers 10 Hours
Wendy Nagtegaal 10 Hours
Yvonne St Vincent 10 Hours
Tanya Taber 10 Hours

THANK YOU ONE AND ALL !